Не е известно дали регионалните власти в Каталуния ще могат да разпратят из избирателните секции достатъчно урни и бюлетини за осъществяването на насрочения за утре референдум за независимост, обявен за незаконен от централното испанско правителство, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Агенцията припомня, че испанската полиция вече е конфискувала над 10 милиона бюлетини, а днес полицаи запечатват много училища, за да не бъдат използвани като места за гласуване.
Тя е дала на активисти и родители ултиматум да напуснат окупираните от тях училища до утре в 6 ч. сутринта (7 ч. българско време), тоест три часа преди началото на гласуването.
Енрик Мильо, най-високопоставеният представител на централните власти в региона, каза днес, че централните власти няма да пречат на неофициални гласувания по улиците на каталунските населени места, тъй като това няма да бъде смятано за валиден вот, предаде още АП.
"Те винаги могат да сложат временно маса на улицата с някакви кофи и да пускат хартии вътре", заяви той и се зарече, че обещаният от каталунското правителство "ефективен референдум, със законова база и задължителна сила", няма да се състои, предаде АП.
Председателят на Националното събрание на Каталуния Жорди Санчес каза, цитиран от ДПА, че един милион гласа "за" утре би бил "изключителен успех".
По-рано каталунските сепаратистки лидери твърдяха, че очакват два милиона жители на автономната област да се обявят за нейното отделяне от Испания, отбелязва ДПА.
Испанската Гражданска гвардия блокира днес системата за електронно преброяване в Каталуния, след като нейни представители влязоха в технологично-комуникационен център, където се съхранява софтуерът за електронно преброяване.
По този начин Мадрид на практика "отмени" референдума, който вече беше обявен за незаконен, каза пред репортери говорителят на централното правителство Иниго Мендес де Виго, цитиран от ДПА.
По думите му това е бил "нов удар" по незаконния референдум, който удар е бил нанесен "в рамките на закона".
Регионалният премиер на Каталуния Карлес Пучдемон пък поиска днес посредничество в конфликта с Мадрид.
"Трябва да изразим ясна воля да разполагаме с посредничество, независимо какъв ще бъде сценарият, независимо дали "да"-то или "не"-то вземе връх, заяви Пучдемон.
"Искате ли Каталуния да стане независима държава с републиканска форма на управление?", гласи въпросът на допитването.
Самият аз и моите симпатизанти няма да се откажем от правото си на самоопределение и ще участваме утре в референдума за независимостта въпреки съпротивата на испанското правителство.
Няма да се приберем у дома и да се откажем от правата си (. . .)
Правителството предвиди всичко, за да може всичко да стане по нормален начин, заяви Пучдемон по-малко от 24 часа преди забранения референдум за независимостта, призовавайки каталунците да избягват каквито и да било прояви на насилие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мерц отваря вратата за промени в кабинета след оставката на ключовия съюзник Шпан
МРРБ предлага обединяване на две дирекции и съкращаване на шест щата
Tesla планира да увеличи производството в завода си в Германия
"Булгаргаз" предлага по-ниска цена на природния газ от август
Уорш обещава твърд курс срещу инфлацията, но лихвите остават под въпрос
Европейските компании поемат водеща роля в надпреварата за финансовите резултати
Юпитер образува тригон с Нептун и носи надежда за ново начало на 3 зодии
Петя Минкова: Трябва да видим къде сме се объркали в еволюцията
Ферибот със 116 души на борда потъна край бреговете на Гаяна
САЩ удариха ядрена електроцентрала в Иран (+ВИДЕО)
50 малийски войници загинаха при нападение на сепаратисти и джихадисти
"Булгаргаз" предлага по-ниска цена на природния газ през август
Алкарас заби страхотно маце + СНИМКИ
Италианци и белгийци ръководят мачовете на ЦСКА с Карабах
Кими Антонели се върна към победите с триумф на "Спа"
Фуфу: Омръзна ми, искам да си намеря дом във футбола
Рефери от Швейцария и Казахстан свирят на Лудогорец в Европа
Олисе подобри рекорд на Пеле
10 поверия за Илинден
Дневен хороскоп за 20 юли, понеделник
Седмичен хороскоп за 20 – 26 юли: Девите да се грижат за здравето си
Лесни ястия с 5 съставки за отслабване, които наистина работят
Трапезата за Илинден на 20 юли
Седмична таро прогноза за 20 – 26 юли 2026
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
Костадинов призова за оставка на министър на Радев
Полицията в София издирва възрастна жена
"Булгаргаз" предлага природния газ да струва малко над 37 евро за MWh през август
ФИФА реши да даде "Златната топка" на Мондиал 2026 на Меси
Пожарникари оказаха помощ на туристка в местността Червената скала
Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици